Trafik Sigortası Nedir? Trafik Sigortası Neden Önemli?

Trafik sigortası araç kullanan herkesin mutlaka bilgi sahibi olması gereken sigorta türleri arasında yer alıyor. En güncel trafik sigortası teklifleri ve fiyatları hakkında da bilgi alabileceğiniz platformu sizlere aktaracağız. Ancak öncesinde trafik sigortasının ne olduğunu ve neden bu kadar önem taşıdığını sizlerle paylaşalım.

Trafik sigortası aracın kullanılması sırasında meydana gelen bir kaza nedeniyle herhangi birinin ölmesi, yaralanması ya da herhangi bir yere zarar verilmesi halinde araç sahibinin hukuki olarak karşılaması gereken masrafları sigorta poliçesinin limitleri dahilinde karşılayan bir sigorta türüdür. Karayolları trafik kanunu kapsamında tüm araç sahiplerinin trafik sigortası yaptırması zorunludur. Bu nedenle sigorta, zorunlu trafik sigortası olarak da adlandırılıyor.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları

Zorunlu trafik sigortasının hem teminatları hem de limitleri hazine müsteşarlığı tarafından belirlenir ve tüm sigorta şirketleri için teminatlar ile limitler geçerli olur. Sigorta firmaları teminat limitleri de herhangi bir değişikliğe gidemez. Ancak sigortanın ödeme koşulları ya da fiyatlar sigorta firmalarına göre farklılık gösterebilir. Hatta son derece uygun ödeme koşulları sunabilen sigorta firmalarının da olduğu bilgisini verelim.

Zorunlu trafik sigortasının teminatları şu şekildedir:

  • Kişi başı vefat ve tedavi teminatı

Her kişi için verilecek olan vefat ve tedavi masraflarını karşılıyor.

  • Kaza başına vefat ve tedavi teminatı

Kaza durumunda her bir bireyin vefat ve tedavi masraflarını karşılıyor.

  • Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı

Karşı tarafa verilecek maddi zararları karşılıyor.

Trafik Sigortası Fiyatları Nedir?

Trafik sigortası yaptırmak için ayırmanız gereken bütçeye Generali internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Bu sitede en güncel bilgilerle merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt veren  içerikler bulanıyor. Zorunlu trafik sigortasının limitleri ve fiyatları hakkında da en güncel bilgilere kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda zorunlu trafik sigortasına dair tüm araç sahiplerinin mutlaka bilmesi gereken çok önemli detaylar da yine bu site aracılığıyla ziyaretçilere aktarılıyor. Bu arada Generali internet sitesinde trafik sigortası ödeme kolaylıkları hakkında da bilgi mevcut.  2019 zorunlu trafik sigortası fiyatları aracın yaşına göre de değişiyor. Generali internet sitesinden sadece 3 adımda fiyat bilgisi alabilirsiniz.

1 Yorum

  1. çok güzel bir makele elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.