TreeView Kontrolü

TreeView kontrolü karışık hiyerarşik yapıdaki siteler için çok sık kullanılan kontrollerdendir, bu yazımda bu kontrolün basit olarak kullanımına değinmek istiyorum, ilerleyen süreçte daha detaylı bir yazı hazırlayacağım.

Site gezinme, site sayfaları linklerini ve alt linkleri bir açılır menü gibi listememize imkan vermektedir. Özellikle sitelerin navigasyon barlarında kullanılmaktadır yani. TreeView kontrolü verileri bir veritabanından çekebileceği gibi bir sitemap dosyasından da çekebilir. Bu yazımda ben sitemap ile kullanımına değineceğim.

Şimdi Sitemap ile kullanımı için ilk olarak açmış olduğum web projesinde, proje kök dizininde bir sitemap dosyası ekliyorum.

Dosyamın standart olarak web.sitemap dosyasıdır. Dosya oluştuktan sonra kodlar bu sayfada şu şekilde oluyor :  
    
    
  

Buradan da anlaşılacağı üzere aslında sitemap dosyam bir XML dökümanıdır.

Şimdi bu XML sitemap dosyasını şu şekilde dolduruyorum, bu sayfalarımı projeme boş olarak ekledim. Sayfa adlarını ve açıklamalarını burada gerekli alanlara dolduruyorum.  
    
    
   
  

Daha sonra ben sadece bir sayfada TreeView kontrolünü bir data source’a bağlıyorum. Bunun içinde bir adet treeView.aspx form açıyorum. Buradaki kodlarım şu şekilde :

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="treeView.aspx.cs" Inherits="treeView" %>

  


  

Buradaki kodlardan anlaşılacağı üzere öncelikle SiteMapDataSource sınıfımdan yararlanıyorum ve bir ID tanımlıyorum. Sonra bu sınıfı kullanacak bir asp TreeView kontrolüne bağlama işlemini gerçekleştiriyorum.

Basit olarak TreeView kontrolünün kullanımı bu şekilde. Sitemap dosyasının kullanımında olan bir sınırlamaya değinmek istiyorum bu arada, sitemap dosyasında sadece tek bir kök element bulunur ve bu kök element sitemap’tir.

Bu kök elementin altında yer alan, child elementlerin hepsi sadece bir kök elemente bağlıdır. Birden fazla kök element olması durumunda hata alınır. Dolayısı ile bu hususa dikkat etmek gerekmektedir.

Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

{filelink=17}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.