ValidationGroup Özelliği

ValidationGroup bir form üzerinde çeşitli bölümlerin ayrı ayrı validation kontroller ile kontrol edilebilmesini sağlayan çok önemli bir özelliktir. Bu özellik ile bir çok komponentin bulunduğu bir web form içinde daha kolay bir şekilde denetim işlemi sağlanabilmektedir. Örneğin şu şekilde bir örneğimiz olsun. Bir WEB sayfası üzerinde hem giriş hemde kayıt olabildiğimiz alanlar yani kontroller var. Her bir işleme ait buton ve textbox kontrollerim var, ben giriş yapmak istediğim de bu sayfa üzerindeki kayıt kısmında hata almam biraz garip olur değil mi? İşte bu gibi durumlar bu ayrımı sağlayabilmek için ben ValidationGroup özelliğine başvururum. Şimdi bunu örnekle çok daha anlaşılabilir bir hale getirelim.

<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeFile="ValidationGroupKullanimi.aspx.cs" Inherits="ValidationGroupKullanimi" %>

    ValidationGroup


    
Giriş Alanı :

Kullanıcı Adı :Şifreniz :Kayıt Alanı :

Kullanıcı Adı :Şifreniz :Sayfamızı çalıştırdığımız da iki ayrı alanı görebileceksiniz, kayıt ve giriş adı altında. Burada Giriş butonuna basıldığında ilk kısımdaki iki textbox kontrolünün Validation kontrolleri çalışacak ve herhangi bir hata varsa burası uyarı verecek. Kayıt butonuna basıldığında ise ikinci kısımdaji iki textbox kontrolünün Validation kontrolleri çalışacak ve herhangi bir hata varsa uyarı verecek. İşte bu ayrımı biz eklemiş olduğumuz Validation kontrollerin ValidationGroup özelliğinden ve click eventi gerçekleştirdiğimiz buton kontrolünün ValidationGroup özelliğini kullanarak yapıyoruz.

{filelink=31}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.