Veritabanı Nedir? Database Nedir?

Günümüzde bir çok WEB uygulaması, özellikle de dinamik WEB uygulamaları mutlaka bir veritabanına ihtiyaç duyarlar. Örneğin bir şirketin Intranet ağını geliştirirken çeşitli uygulamalar için, bir e-ticaret sitesindeki ürünlerin listelenmesi, müşteri bilgilerinin kaydı için, bir haber sitesindeki haberlerin kayıt edilmesi, istenildiği an gün gün, başlık başlık, haber haber ulaşılabilmesi için ve bunun gibi bir çok uygulama için veritabanına ihtiyaç duyulur. Yani database (veritabanı) aslında bir takım bilgilerin yer aldığı bir koleksiyondur diyebiliriz.

Database uygulamaları bir WEB programcı için, bir yazılımcı için oldukça mühim konudur. İyi bir Database, geliştirilebilir yapıda olan, esnek olan bir database tasarımı herhangi bir projenin ileriki aşamalarda geliştirilmesi sürecinde geliştiriciye muazzam kolaylıklar sağlayacaktır. Unutmamalıyız ki, veritabanı mantığını kavrayabilmek her ne kadar kolay olsa da ileriye dönük düşünebilmek de bir o kadar zordur.

Peki veritabanı diyoruz, nerede saklanır bu veriler, nerde tutulur? Bunlar tabii ki serverde saklanırlar. Ve ilgili veritabanı server yönetim platformlarında barındırılırlar. Tüm yönetim, tüm bilgilerin çekilmesi, bilgilerin kaydı hepsi burada gerçekleştirilir. Veritabanı serverlarını şöyle hatırlatmak gerekirse :

MSSQL, MySQL, Oracle, PostgreSQL, DB2 gibi veritabanı server yazılımları mevcuttur. Hepsinin amacı verileri saklamak, verileri yönetebilmektir diyebiliriz. Bunlar içinde vertabanı programlamada çeşitli farklılıklar söz konusudur. Mümkün olduğunca bu kategoride ben tabii ki MS – SQL’ i ele alacağım ve bunun üzerinden örnekler yapmaya çalışacağım.

PEki bir veri database’de nasıl saklanır? Hepimiz aslında Exceli açıp kullanmış ve burada bir takım tablolar oluşturmuşuzdur. Bakın anahtar kelime “tablo”.. Bundan sonra ara ara table diyebilirim. Terimlere alışmak gerek.

Tıpkı bir Excel tablosu gibi veritabanında da bilgiler tablolar halinde saklanırlar. Her bir bilgi için alanlar ayrılır yani sutunlar diyebiliriz. Örneğin aşağıda bir tablomuz var :

Tıpkı bu tablo gibi database alanında da bilgiler bu şekilde saklanırlar. Her bir bilginin birden fazla alan tarafından tanımlanabilmesi mümkündür ve her bir bilginin bir benzersiz olarak tanımlanmdığı bir ID numarası yer alır, bunları yeri geldiğince anlatacağım, şimdilik bu kadar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.