Veritabanı Tasarlamak

Bu yazımda bir veritabanı tasarlamayacağım, fakat veritabanı tasarlamanın ne kadar mühim bir iş olduğunu ve iyi bir araştırma sonucu yapılması gerektiğini tekrar ve tekrar hatırlatmak isteyeceğim. Eğer ileriye dönük esnek bir veritabanı tasarlamak, daha sonra geliştirilebilir bir yapıda veritabanı tasarlamak istiyor isek mümkün olduğunca mantıklı bir çalışma yapmak zorundayız. Çünkü oluşturacağımız veritabanı içindeki tüm tablolar bizim verilerimizi saklayacak ve bu verilere gerektiği anda ulaşabilecek, bunları değiştirebilecek ve ilişkisel olarak tablolarımızı okuyabilmeliyiz. Özellikle bir veritabanı içinde yer alan ilişkisel durumlarda bir tabloda bir veri değişimi sonucunda kendisi ile ilişkili olan diğer tablolarda da gerekli değişikliklerin olması gibi bir çok durum düzenli bir veritabanı tasarımını gerekli kılmaktadır.

Örneğin şu şekilde bir tablomuz olsun.

Görüldüğü üzere bu tabloda her şey normal, kullanıcı bilgileri girilmiş, ilgili alanlar oluşturulmuş durumda.. Şimdi bir uygulamada isme göre rahatlıkla arama yapabiliriz. Bir departmana göre arama yapabiliriz. Peki şöyle bir şey istense bizden bir başka alanda da departmanların bir takım özellikleri yer alsa. Bu özelliklerde burada listelense. Dolayısı ile o departmana ait özelliklerin olduğu tablo ile bu tabloda o departmana bağlı çalışanların birbiri ile ilişkili olması gerekir. İşte bu noktada, böyle bu tip durumlarda veritabanı tasarımının önemi daha çok anlaşılmaktadır. Mümkün olduğunca ilişkisel durumlar göz önüne alınmalı ve veritabanı tasarlarken buna dikkat etmeliyiz.

Bu tablonun veritabanı olarak ileriye dönük, geliştirilebilir, esnek bir yapıda olması için en uygun şekli aşağıdaki gibi olur :

Doğru tasarım bu şekilde olmalıdır, biraz karışık gibi gelebilir ama ilerleyen yazılarda bu ilişkisel durumlar ile alakalı örnekler elimden geldiğince yer almaya çalışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.