Video Pazarlamanın Önemi

Video Pazarlamanın Önemi

Internet artık günümüzün en temel ihtiyaçlarından birisi haline geldi. Günün her anında birçok işimizi internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Internet sayesinde yakınlarımızla iletişime geçebiliyor, araştırmalarımızı yapabiliyor, oyun oynayabiliyor, ürün satın alabiliyor ve hatta satabiliyoruz. Artık internet kullanımı o kadar geniş bir kulvar oldu ki birkaç ana başlığa bunu sığdırarak tanımlamak güç. Bir de işin özellikle biz tüketiciler yanı var. Örnek olarak bir çok ürünü internetten satın alıyor veya internet üzerinden inceleyip daha sonra gidip mağazadan satın alıyoruz. Tabi bi ürün hakkında o sıkıcı yazılar, sıkıcı tek başına olarak görsel resimler, fotoğraflar yetmiyor. Artık daha interaktif bir şekilde herhangi bir ürüne ilişkin olarak videoları inceliyoruz. Bu videolar üzerinde ürünün kendisini tanıyor, özelliklerini öğreniyor ve hatta kullanımını iyice kavrayabiliyoruz.

Yani artık dijital pazarlamanın video pazarlama boyutu son kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Çünkü hepimizin elinde artık akıllı telefonlar mevcut. Bu akıllı telefonların hepsinde de youtube gibi uygulamalar mevcut. Özellikle youtube üzerinde herhangi bir ürün hakkında çok fazla bilgi edinebiliyoruz. Doğruya doğru, etkileşimli olarak güzel bir şekilde ürünü anlatan ve uygun sürede bu ürünü tanımlayan bir video üzerinden alacağım hizmeti veya ürünü tanımayı diğer yöntemlere tercih ederim. Çünkü sözlü, yazılı ve görüntülü olarak iletişim bu noktada benim için çok daha fazla önemli. Görme ve işitme duyuma hitap etmesi o ürünün veya hizmetin daha çok akılda kalmasına yardımcı oluyor.

 

Bir çok araştırma da gösteriyor ki, lafı çok uzatmayan, gereksiz anlatımlara yer vermeyen profesyonelce hazırlanmış kısa videolar insanlar üzerinde daha etkili. Artık televizyon üzerinde herhangi bir reklama gerek kalmıyor. Video pazarlama bir çok kullanıcıya ulaşabilmesi nedeni ile çok tercih edilen bir yöntem. Video ile tanıtım yapmanın istatiski veriler de mevcut. Twitter kullanıcılarının %82’si Twitter’da video içeriği izliyor. Youtube’da 1 milyardan fazla kullanıcı var, bu da genel internet kullanıcı oranının üçte birine denk düşüyor. Dolayısı ile bu oran da video pazarlama ile ulaşılabilecek kitleleri göz önüne seriyor. İnsanların %45’i bir haftada, bir saatten fazla facebook ya da youtube videosu izliyor. Youtube üzerinde her gün 500 milyon saatten fazla video izleniyor. İnternette geçen vaktin üçte biri ise video izlemek ile geçiyor. Toplamda izlenen videoların yarısından fazlası mobil cihazlar üzerinden izleniyor. Mobil cihazlar üzerinden video izleyenlerin % 92’si bu videoları başkaları ile paylaşıyor. Dolayısı ile video pazarlama cidden bu noktada önem arz ediyor.

Video pazarlama hususunda tabi profesyonel destek almak son derece önemli. Bir arkadaşımın firması ile ilgili olarak bu konuda destek alabileceğimiz ajans araştırma sürecinde https://vimark.com.tr/ ile karşılaştık. Yapmış olduğu çalışmaları inceledik. Bizim için öncelikle çalışmaların sıradan olmaması, eğlenceli bir içeriğe sahip olması, reklam metinlerinin de video içinde olması cidden önem arz ediyor. Çünkü bir çok video aynı zamanda kalabalık ortamda izlendiğinde sessiz izlenebiliyor, dolayısı ile video metni ben ve arkadaşım için önemli bir kriterdi. Bir diğer kriterimiz ise kısa, öz ama anlatılmak istenileni son derece net bir şekilde anlatan bir video. Bu konuda profesyonel destek almak olmazsa olmazlardan biri oldu bizim için. Vimark’ın video pazarlama hususunda yapmış olduğu hizmetler ve referansları da bizim için büyük güven sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.