View State Nedir?

View State Türkçe olarak durum yönetimi olarak bilinir. Verileri sayfada saklamak için kullanılan bir tekniktir, yani bir sayfa post back olup tekrar yüklendiğinde verilerin kaybolmamasını sağlamaktadır. Şöyle diyebiliriz yani, örneğin bir form sayfanız var ve kullanıcı bu form sayfasında bir takım bilgileri doldurdu, bir textbox’a ad soyad girdi, bir drop down menüden seçim yaptı, bir kaç radio button seçti, bir kaç check box tikledi diyelim ve daha sonra sayfa post edilecek bir durumla karşı karşıya kaldı, örneğin bir butona basıldı diyelim, işte bu sayfa post back edildiğinde kullanıcının girmiş olduğu verileri tekrar sayfaya yükleme durumu olarak adlandırabiliriz bu durumu.

View state bu durum nedeni ile oldukça önemlidir. İki türlü kullanımı mevcut, ASP.NET tarafından otomatik olarak yönetilebilir ve kapatılmadığı sürece işlemine devam eder, diğer yöntem ise kod kısmında bir koleksiyon gibi kullanılmasıdır.

View State şu şekilde çalışır, sayfamızın aslında arka tarafında bir gizli input vardır ve veriler burada saklanır, tabi ilgili kontrollerin özellikleri de burada saklanır, burada base64 denen bir kodlama ile bu bilgiler saklanmaktadır. View State ilgili sayfada kullanıldığında dikkatli de olunmalıdır ve gerekli kontrolü sağlanmalıdır, çünkü aksi halde kontrollü olunmaz ise sayfamız hem post back hem de request esnasında yenilenme, yüklenme süreci artacaktır.

Şimdi bu kadar teorik bilginin ardından örnekleme yapalım :

Default.aspx sayfam :


  

Görüldüğü gibi sayfamda bvir textbox, bir buton ve birde label var.

Şimdi codebehind tarafımda,

 protected void Click(object sender, EventArgs e)
    {
      mesaj.Text = isim.Text; //isim text boxında yazılanı labela yazdırıyorum
    }

Ve sayfamızı browserda gösterdiğimizde sonuçla karşı karşıyayız.

Görüldüğü gibi sayfam postback olup tekrar request edildiğinde verilerim viewstate sayesinde kaybolmuyor, ASP.NET otomatik olarak saklıyor.

Peki şimdi kod kaynağımızı görelim bakalım nerede bu view state;

Image’dan görüleceği üzere datalar, kontrol özellikleri hepsi burada view state içinde. Input ifadesi ile başladığı için aslında bu bir standart HTML kontrol bu arada. Burada şifrelenmiş olarak saklanıyor.

{filelink=13}

1 Yorum

 1. Güzel anlatmışsın. Eline sağlık. Yalnız, base64 ile şifrelenmiş olmuyor. Encode edilmiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.