Visual Studio 2012 Genel Kullanım Örneği – 1

Bu yazım Visual Studio ile yeni tanışanlar için aslında. Bu yazımda yapmak istediğim Visual Studio ortamında bir proje nasıl açılır, bir proje nasıl kaydedilir, bir projeye nasıl kontrol eklenir, bir projenin uzantısı nedir, eklenen dosyalar nelerdir, eklenen kontrollerin özelliklerini nasıl değiştiririz. Debug işlemini nasıl başlatırız. Bunlar gibi genel kullanım özelliklerini anlatmak ve bunları resmetmek. Dolayısı ile Visual Studio kullanmayı bilenler hiç mi hiç bu yazıya göz atmasın bile.. Vakit kaybı yaşamayın, bu yazı visual studioyu ilk defa açanlar için 🙂

Şimdi çok basit bir uygulama yapalım. Bu uygulamam bir windows projesi olsun ve bu projemde ben bir label, bir picturbox kontrolü kullanacağım ve bir takım özellikler ve bir takım menüleri kullanarak işlemimi gerçekleştireceğim. Herhangi bir kod yazmayacağım, işimiz editörümüzü tanımak. Dolayısı ile işlemleri işlem basamakları halinde anlatıyorum.

Resimleri net görebilmek için üzerlerine tıklayınız.

1) Yeni bir proje açıyoruz. File > New Project diyoruz ve buradan karşımıza New Project dialog penceresi çıkıyor. Burada sol tarafta C# altında Windows seçiyorum ve sağdan Windows Forms Application seçerek projemi açıyorum. Daha sonre projeme ilkUygulama adını veriyorum. Türkçe karakter ve boşluk kullanmamaya özen gösterelim. Hatalarla karşılaşabilirsiniz. Her zaman hata olmaz ama yazılımca olarak alışkanlık hale getirelim, Türkçe karakter, özel karakterler (alt çizgi, orta çizgi harici) ve boşluk kullanmak yok 🙂 Dosya adlarımızda sayı ile başlamasın. Projemize isim verdikten sonra OK deyip penceremizi kapatıyoruz.

2013031404

Dosyayı kaydetmek içinde File menüsünden Save seçiyoruz. Normalde projeler Belgeler klasörü > Visual Studio 2012 altında ilgili proje tipine göre ilgili klasör altında yer alır. İstersek projelerimizi istediğimiz yere kaydedebiliriz.

2) Şimdi projemizde bir adet Form mevcut, orta kısımda dizayn modunda bunu görebiliyoruz. Ben bu formun başlığında Form1 yazan yeri değiştirmek istiyorum. Burada İlk Uygulamam yazsın. Bunun için orta kısımda forma tıklıyorum ve daha sonra sağ tarafta yer alan properties alanında Text özelliğini buluyorum. Eğer bu arada Properties alanını göremiyor iseniz açmak için View > Other Windows > Properties Window seçiniz.

2013031405

Form alanımı aşağıdaki resimde sarı ile göstermiş olduğum alanlardan mouse ile çekerek büyütebilirim. Bunu aynı zamanda direkt rakam olarak properties alanında Size özelliği ile de değiştirebiliriz.

2013031407

2013031406

3) Şimdi de form kontrolüne arka plan rengi verelim. Bunu yapmak içinde form kontrolü seçili iken properties alanında backcolor rengini ayarlamak olacak. Burada renk grupları yer alıyor Custom, WEB ve System.

Resmi net görebilmek için üzerine tıklayınız.2013031408

Yazı devam edecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.