Visual Studio 2012 Genel Kullanım Örneği ? 2

Bu yazım Visual Studio ile yeni tanışanlar için aslında. Bu yazımda yapmak istediğim Visual Studio ortamında bir proje nasıl açılır, bir proje nasıl kaydedilir, bir projeye nasıl kontrol eklenir, bir projenin uzantısı nedir, eklenen dosyalar nelerdir, eklenen kontrollerin özelliklerini nasıl değiştiririz. Debug işlemini nasıl başlatırız. Bunlar gibi genel kullanım özelliklerini anlatmak ve bunları resmetmek. Dolayısı ile Visual Studio kullanmayı bilenler hiç mi hiç bu yazıya göz atmasın bile.. Vakit kaybı yaşamayın, bu yazı visual studioyu ilk defa açanlar için 🙂

Bir önceki yazıdan devam ediyoruz. Bir önceki yazı aşağıdaki linkte :

Visual Studio 2012 Genel Kullanım Örneği ? 1

4) Şimdi formuma bir adet Label kontrolü ekleyeceğim. Bunu yapabilmek için sol tarafta yer alanm ToolBox alanında Common Controls altında ya da All Windows Forms altında yer alan Label kontrolünü bulmam gerekiyor. Bu arada eğer ToolBox görünmüyor ise bunu açabilmek için View > Other Windows > Toolbox seçiniz. Eğer Common Controls ya da All Windows Forms alanı içeriği görünmüyor ise hemen yanında yer alan küçük sol oka basarak içeriği görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra Label kontrolünü bulun ve çift tıklayın. Çift tıkladıkdan sonra göreceksiniz ki Label kontrolü Form kontrolümüzün sol üst köşesine gelmiş durumda. Ben çift tıklayarak kontrolümü yerleştirdim ancak toolbox alanında yer alan bir kontrolü form alanımıza sürükle bırak yöntemi ile yani genel bilinen adı ile drag and drop yöntemi ile de ekleyebiliriz. Hem sürükle bırak yöntemi ile eklersek istediğimiz yere bırakmamız daha net olur. Gerçi form üzerine eklediğimiz her şeyi istediğimiz gibi sürüklüyoruz. Şu an hiç visual studio bilmediğimizi var sayıyorum, profesyoneller hala bu yazıyı okumasınlar lütfen 🙂 Evet Label kontrolümü ekledim bu kontrolede şu anda label1 yazıyor. Bu kontrolümün text özelliğini yansıtır. Bu kontrolün şu anda background rengi de form arka plan rengi ile aynı. İstersem bir arka plan rengi verebilirim. Ama ben arka plan rengi vermeyeceğim yazı rengi vereceğim, çünkü form arka plan rengim mor ve siyah yazı pek görünmüyor.

2013031409

5) Şimdi Label kontrolümüzün öncelikle yazısını değiştirelim. Programcıların yazılıma merhaba dünya demeleri meşhurdur, bizde yine kuralı bozmayalım ve merhaba dünya diuyelim 🙂 Form üzerindeki label kontrolüm seçili iken properties alanında Text özelliğini buluyorum ve buraya Merhaba Dünya! yazıyorum.

2013031410

Daha sonra yine Label kontrolüm seçili iken AutoSize alanında bu sefer True olan kısmı false yapıyorum.

2013031411

Bu özelliğin True olması halinde içeriğindeki yazının uzunluğuna göre label kontrolümüz otomatik boyut arttırır. Eğer False yaparsak bu sefer label kontrolünün boyutunun otomatik artmasının önüne geçilir. Şimdi Label kontrolümü ben form alanım üzerinde üstte orta kısma doğru götürmek istiyorum. Göz kararı ortaladım.

6) Şimdide biraz fontlar ile ilgili özelliklere bakalım. Font tipini, boyutunu ve rengini değiştirelim. Şimdi Label kontrolünü seçelim. Ve properties alanında Font özelliğini bulalım yanındaki artı (+) işaretine tıklayarak alt özelliklerini açalım. Buradan Size = 20 yapalım, Bold özelliğini True yapalım. Birde fontu değişelim bunun içinde Name alanında Calibri yapalım. Siz istediğiniz gibi değişin.

2013031412

Görüldüğü üzere sığmıyor yandaki kısımlardan Label kontrolümüzü büyütebiliriz, mouse ile ayarlarımızı yapıyoruz. Bunu yaptıkdan sonra label kontrolüm seçili iken properties alanından bu sefer yazımızın renginin değişmesini sağlayacağım.

2013031413

Daha sonra Label kontrolümde yazdığım yazıyı kendi içinde ortalamak istiyorum. Bunun için yine Label kontrolü seçili iken TextAlign özelliğinden orta kısmı (Middle Center) seçiyorum. Diğer seçenekler ise Top-Left, TopRight ve BottomCenter. Ben ortalamak istiyorum siz istediğinizi seçin.

2013031414

Yazı devam edecek..

2 Yorumlar

  1. visual studio 2012 ticari programlama üzerine programlar yazmak istiyorum.Sizin basamak basamak anlatımınızı gördüm örnek sıfırdan böyle bölüm bölüm bütün bir proje haline gelmiş haline kadar ayrı ayrı kayıt,arama,silme,düzeltme,listeleme vb. ayrı ayrı kayıt.prg arama.prg ayırmışsanız yada benim isteklerime göre böyle ayrı ayrı bölümlerde proje hazırlayabilirim derseniz ankaradaysanız görüşmek isterim yoksa başka bir yol buluruz.
    cevabınızı bekliyorum.M***** A**** cebim:053*-*******

  2. Murat Bey Ankara’da değilim. Mail ile de yorumunuza geri dönüş yaptım, bilginize..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.