Visual Studio 2012 Genel Kullanım Örneği ? 3

Bu yazım Visual Studio ile yeni tanışanlar için aslında. Bu yazımda yapmak istediğim Visual Studio ortamında bir proje nasıl açılır, bir proje nasıl kaydedilir, bir projeye nasıl kontrol eklenir, bir projenin uzantısı nedir, eklenen dosyalar nelerdir, eklenen kontrollerin özelliklerini nasıl değiştiririz. Debug işlemini nasıl başlatırız. Bunlar gibi genel kullanım özelliklerini anlatmak ve bunları resmetmek. Dolayısı ile Visual Studio kullanmayı bilenler hiç mi hiç bu yazıya göz atmasın bile.. Vakit kaybı yaşamayın, bu yazı visual studioyu ilk defa açanlar için 🙂

Bir önceki yazıdan devam ediyoruz. Bir önceki yazı aşağıdaki linkte :

Visual Studio 2012 Genel Kullanım Örneği ? 2

7) Şimdi birde formumuza bir adet PicturBox ekleyelim. PictureBox kontrolü resim barındarabilen kontrollerdendir. Bu kontrolü bu seferde direkt olarak sürükle bırak yöntemi ile ekleyelim. İstediğimiz konuma ekleyelim, herhangi bir boyutlandırma yapmıyorum çünkü az sonra yapacağız. Şimdi kontrolüme ekledim ve kontrolüm üzerinde yer alan bir ok var üst çizgi kısmında ona tıklıyorum ve çıkan menüden Choose Image diyorum. Buradan şimdi bir image seçeceğim.

2013031415

Daha sonra gelen dialog penceresinde bilgisayarımdan ekleme yapacağım için Local Resource diyorum ve Import tuşuna basıyorum.

2013031416

Sonra bilgisayarda bir image seçiyorum. Ve OK deyip pencereyi kapatıyorum.

2013031417

Daha sonra form alanımda picturebox kontrolümü seçiyorum ve yeniden boyutlandırmak için kenar köşe noktarından mouse ile seçip büyütüyorum.

2013031418

Şimdi benim resmim bu picturebox kontrolüne tam olarak sığmadı, büyük geldi. Şimdi tekrar PictureBox kontrolümü seçiyorum ve bu sefer Properties alanında Size Mode kısmını StretchImage yapıyorum.

2013031419

Böylelikle benim resmim artık PictureBox kontrolüne sığıyor.

8) Şimdi de bunu nasıl çalıştırırız buna değinelim. Bundan önce bazı değinmek istediğim noktalar var. Eğer Visual Studio ortamında bir takım dosyalar üzerinde (form, web form v.b. diğer dosyalar) üzerinde değişiklik yaptı iseniz ve henüz bu değişiklikler kaydedilmesi ise açık olan bu dosyalar üst kısımda (*) şeklinde işaret ile gösterilir. Bu henüz değişikliklerin kaydedilmediği anlamına gelir.

2013031420

Şimdi uygulamalar nasıl çalıştırılır buna değinelim. Bunu yapabilmek için Debug > Start Debugging diyebilir, F5 tuşuna basabilir ya da Visual Studio ortamında hemen üstte toolbarda yer alan > Start tuşuna basabiliriz.

2013031421

Açılan uygulamanın kapatılması için ise sağdaki close işareti yani çarpı (X) dan kapatabilirsiniz.

2013031422

Böylece debug işlemi stop edilir. Ayrıca Debug > Stop Debugging diyerek de debug işlemi durdurulabilir.

Evet şimdi bu yazıları niye yazdım tekrar değineyim. Visual Studio ortamını kullanmak oldukça basit, zaten Microsoft tarafından gerçekleştirilen bir uygulama, dolayısı ile menü düzenine neyin nerede olacağına rahatlıkla aşina olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.