Visual Studio 2012 Kullanımı – 1

Visual Studio 2012’den bahsetmek istiyorum biraz, aslında bu yazılar oldukça geç bile kaldı. Bu seri yazılarımda visual studio 2012’nin genel olarak kullanımına değinmek istiyorum. Çünkü bundan sonra genelde ASP.NET ve C# uygulama yazılarını bu IDE üzerinde gerçekleştireceğiz. Daha önceki uygulamalar Visual Studio 2008 ve Visual Studio 2010 platformunda gerçekleştirilmişti. İşte bu yeniliğe geçmeden önce her yazımda her şeyi resmetmektense en başta bazı şeyleri resmedip, yeni başlayan arkadaşlarımıza da ışık tutmak istedim 🙂

Visual Studio 2012’yi kurulumu anlatmak isterdim ancak maalesef şöyle bir hata yaptım kurarken screenshot almayınca tabi elimizde kurulumu anlatacak resimler mevcut değil ama internet üzerinde çok kolay bulursunuz -ki zaten hiçde kurulumu zor değil, SQL kadar zorlamıyor bile 🙂

Visual Studio nedir öncelikle buna değinelim. Visual Studio Microsoft tarafından geliştirilmiş yazılım geliştiricilerin kullanmış olduğu tümleşik yazılım dillerinin bir arada kullanılmasını sağlayan bir platformdur, IDE olarak da adlandırabiliriz. Visual Studio 2012 ise Microsf tarafından çıkarılmış bu IDE’nin en son sürümüdür. Bu platformda yazılımlar geliştirebilir, bu yazılımları test edebilir, çalıştırabilir, setup hazırlayabilir, hata ayıklayabilirsiniz. Dediğim gibi bir çok Visual Studio sürümü var ve her bir sürümünde kendi içinde çeşitli özellikte olanları var. Visual Studio 2012’yi ve diğer Visual Studio sürümlerini yasal olarak indirmek için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

Visual Studio 2012 Download

Burada Express sürümü tamamen ücretsiz olmakla birlikte diğer sürümlerini 90 günlük deneme versiyonları ile indirebilirsiniz.

Visual Studio’yu indirip kurduğunuzu farzediyoruz. Kurulumun ardından sizi bir başlangıç sayfası karşılar. Start Page olarak da sol üst kısmında yazmaktadır zaten. Burada Visual Studio versiyonuna göre Start Page farklılık gösterebilir. Start Page’de en son açılan dokümanlara, yeni bir proje oluşturmaya, var olan bir projeyi açmaya imkan sağlayan linkler mevcuttur. Orta kısımda ise size yardımcı olabilecek bir takım bilgilere ulaşabilmenizi sağlayan linkler yer alır.

(Resmi net görmek için üzerine tıklayınız)

2013031101

Latest News alanında yeniliklerden haberdar edilir. Microsoft tarafından yazılım alanında yapılan yenilikler, güncellemeler duyurulur. Zaten anlamı en son haberlerdir. Tam olarak Microsottaki tüm haberleri takip etmek istiyorsak aşağıdaki linki kullanmamız gerekir.

MSDN

MSDN üzerinde yazılım geliştirme ile alakalı en güncel haberleri, çeşitli makaleleri bulabilirsiniz.

Neyse konumuza geri dönelim. Start Page alanı aynı zamanda bir WEB tarayıcısı olarakda kullanılabilir. Yani Visual Studio IDE ortamında internette gezinebilirsiniz. Bunu yapabilmek için menülerden View > Other Windows > WEB Browser seçiniz. Daha sonra URL alanına istediğiniz web site adını girerek ilgili siteye giriş yapabilir ve visual studio ortamında WEB’de gezinebilirsiniz. Eski haline dönmek için View menüsünden Start Page deyiniz.

(Resmi net görmek için üzerine tıklayınız)

2013031102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.