Visual Studio 2012 Menü ve ToolBar Alanları

Visual Studio ortamında menüler üst kısımda yer almaktadır. Aşağıdaki resimde görülen menüler mevcuttur.

(Resmi net görüntüleyebilmek için üzerine tıklayınız)

2013031201

Menüleri genel hatları ile tek tek açıklarsak :

File: Bu menü altında yeni bir proje oluşturma, var olan bir projeyi açma, proje kaydetme, sayfa ayarları yapma, yazdırma, son açılan projeleri tekrar açma, son açılan projelere ulaşma, visual studio ortamından çıkma gibi seçenekler bulunur.

Edit: Kopyalama, kesme, yapıştırma, silme, yapılan işlemleri geri alma, yapılan işlemleri ileri alma bulma ve değiştirme gibi işlemler yapılır.

View: Bu menü altında Visual Studio ortamında yer alan alanların görüntülenmesini veya görüntülenmemesini sağlarız. Solution Explorer, ToolBox, Properties, Team Explorer, Server Explorer gibi alanların açılıp kapanması bu alandan yapılır.

Debug: Bu menü ile program üzerindeki hata ayıklama, debug, compile işlemleri için ayarlar yapabiliriz.

Team: Team Foundation Server bağlantısı için kullanılır. (Yazılım firmaları bir çok yazılımcının ortak bir server üzerindeki proje üzerinde çalışmasını bu teknoloji ile sağlar)

SQL SQL sorguları oluşturabileceğimiz bir editör açar.

Tools: Visual Studio ortamı için kullanılan ek araçların açılması, kullanılması ve visual studio ortamını istediğimiz özelliklere göre ayarlamamazı sağlar.

Test: Projelerin test işlemleri için kullanılan menüdür.

Architecture: Kod mimarisinin şekil ile (diyagram şeklinde, ilgili kod mimari tipine göre) oluşturulması için kullanılır.

Analyze: Kod performansları ve analizi için kullanılır.

Window: Visual Studio ortamındaki pencerelerin saklanması, gizlenmesi, gösterilmesi işlemleri için kullanılır.

Help: Visual Studio 2012 hakkında yardım bilgilerine ulaşılır.

ToolBar ise standart olarak aşağıdaki gibidir. (Visual Studio 2012 Ultimate için)

(Resmi net görebilmek için üstüne tıklayınız)

2013031202

Buradaki iconlar istenildiği gibi değiştirilebilir. Standart olarak bu toolbar üzerinde yeni proje açma, proje kaydetme, dosya açma, dosya kaydetme, proje compile etme, test etme, proje çalıştırma gibi işlemler yapılır. ToolBar istediğimiz şekilde özelleştirilebilir, bu işlemi yapmak için View menüsünden ToolBars seçeneğini kullanırız. Buradan istediğimiz toolbar tipini visual studio ortamında ekleyebiliriz.

(Resmi net görebilmek için üstüne tıklayınız)

2013031203

Visual Studio ortamında menüleri sabitleme veya otomatik olarak gizleme yapabiliriz. Bazı noktalarda aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir işaret görürsünüz.

2013031204

Burada kırmızı kare içinde yer alan işaret ilgili menü veya ilgili alanlar için sabit bir şekilde kalmasını ya da otomatik olarak gizlenebilir özelliğinin açılması için kullanılır. Eğer buradaki işaret yatay bir şekilde ise ilgili alan otomatik olarak gizlenebilir özelliği açıktır demektir. Eğer resimde görüleceği üzere dik bir şekilde ise otomatik gizleme özelliği kapalı ve sabitlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.