Visual Studio Kullanımı – 2

Visual Studio ortamında yeni bir proje oluşturmak için FILE menüsünden NEW seçeneği altında yer alan seçenekler seçilir. Bunlar içinde Project, Web Site, Team Project gibi seçenekler vardır. Open altındaki seçenekler ile de daha önceden yapılmış olan projeler açılabilir. Ayrıca yeni bir proje oluşturma veya var olan bir projeyi yeniden açmak için bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi start page alanını da kullanabilirsiniz. Örneğin FILE menüsünden NEW > PROJECT dediğimizde aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza çıkar.

(Resmi düzgün görebilmek için üzerine tıklayınız)

2013031103

Sol taraftan projenin hani tip bir proje olacağı seçilir. Proje bir Visual Basicmi, Visual C# mı, C++ mı, SharePoint mi ve bunlar seçildikten seonra Windows Projesimi olacak, bir WEB projesimi olacak buna göre ilgili alanda seçimi yapılır.

Orta kısımda projenin tipinin belirlenmesinin ardından ne tipte bir proje dosyası oluşturulacağı belirlenir. Bir windows form mu, bir web form mu, bir class mı, bir WPF mi ve daha bir çok dosya tipi buradan seçilir. Ayrıca Framework versiyonu da üstte yer alan kısımdan seçilebilir.

Sağ tarafta açılacak proje tipi ve dosya tipinin açıklaması yer alır. Alt kısımda ise projemizin dosya adı, projemizin nerede saklanacağı ve proje adını verebileceğimiz kısımlar yer almaktadır.

Kısaca bu pencerede Visual Studio tarafından desteklenen bir çok şablon yani bir çok template yer almaktadır.

Örneğin bir Windows uygulaması açalım bir form uygulaması olsun. Sol tarafta C# altında windows ve orta kısımda Windows Forms Application seçtim. Herhangi bir dosya adı değişikliği yapmadım ve default olarak form uygulamam ın proje adı WindowsFormsApplication1 oldu. Şimdi açılan bu pencereyi inceleyelim.

(Resmi düzgün görebilmek için üzerine tıklayınız)

2013031104

Turuncu dikdörtgen alanı projelerimizi oluşturduğumuz form alanlarıdır. Default olarak Form1 olarak ismi verilir. İstenirse bunu değiştirebiliriz. Windows uygulamaları tek bir form üzerinde yapılabileceği gibi birden fazla form üzerinde de yapılabilirler. Bir form üzerinde değişiklikler yapabiliriz. Form seçili iken sağ tarafta yer alan properties alanından özelliklerini değiştirebiliriz. Örneğin formumuz seçili olsun ve bunun arka plan rengini ve ismini değiştirelim.

(Resmi düzgün görebilmek için üzerine tıklayınız)

2013031105

Tabi burda bir sürü özelliği değiştirebilirsiniz. Burada vurgulamak istediğim nokta herhangi bir komponent seçildikten sonra sağ tarafta yer alan properties alanında bu komponent ile ilgili olarak ayarlanabilecek özellikler çıkar, işte bu özellikler kısmında bir takım ayarları yapabilme hakkınız vardır.

1 Yorum

  1. Merhaba, mesela bu formu çalıştırmak için F5 tuşunu kullanıyoruz. Diyelim yeni bir form ekranı ekledik. üzerinde işlemler yaptık. F5 ile çalıştırdığımız zaman ilk oluşturmuş olduğumuz form ekranı çalışacak. Son formun çalışması için yapmamız gereken nedir? Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.