Visual Studio Ortamını Tanıyalım – 1

Bu yazı başlıktan anlaşılacağı üzere visual studio ortamı ile yeni tanışanlar içindir. Bu yazımda visual studio ortamında bir console uygulaması açacağız. Ve bir takım basit kodlar yazarak uygulamamızı gerçekleştireceğiz. Amacımız visual studio ortamını tanımak ve bir takım temel bilgileri anlamak.

Visual Studio 2012 açtıktan sonra File > New Project deyiniz. Daha sonra soldan windows uygulaması sağ taraftan console application seçiniz. Daha sonra projemizin adını veriniz ben ismail1 yapıyorum.

2013031701

Visual Studio ortamında kod yazarken kodların renkli renkli yazıldığını görürüz. Bu okunabilirliği ve anlaşılabilirliği arttırmaktadır. Standart olarak keywordsler mavi, yorum satırları yeşil renkte yazılırlar. Arka plan rengi de normalde beyazdır. Eğer istiyorsanız bu ayarları değiştirebilirsiniz. Bunun için Tools > Options seçiniz. Daha sonra Environment altında yer alan Colors and Fonts kısmını seçin ve sağ tarafta istediğiniz gibi ayarları yapın. Bunun detayına girmiyorum.

2013031702

Projemizi oluşturduktan sonra karşımıza editör alanımız gelir. Resimleri net görebilmek için üzerine tıklayınız.

2013031703

Resimde görüleceği üzere benim editör alanımda satır numaları görünmüyor. Satır numaraları kod yazarken kodlarımız için önemli değildir. Ancak editörümüzde oluşturduğumuz kodların okunabilirliği gerektiğinde ilgili satırını bulabilmek adına genelde yazılımcılar editörlerinde bunu açık tutarlar. Bizde şimdi bunu nereden açıp kapatıyoruz öğrenelim.

Yine Tools > Options seçiyoruz. Çıkan dialog penceresinde sol tarafta yer alan barı biraz aşağı indirip Text Editor kısmını buluyoruz. Daha sonra bunu genişletmek için hemen solundaki küçük oka tıklıyoruz. Ben Visual Studio ortamında tüm diller için bu satırları göstermek istiyorum. Dolayısı All Languages diyorum. İsterseniz özelleştirebilirsiniz. Daha sonra sağda yer alan kısımdan altta Display Bölümünden Line Numbers yazan checkbox’ı işaretliyorum ve OK diyorum.

2013031704

Artık text editörümde sol kısımda satır numaralarını görebiliriz.

2013031705

Şimdi projemizi oluşturduk. Diyelim ki proje içinde yer alan bir dosyanın adını değiştirmek istiyorum. Örneğin bu projede Program.cs yazıyor. Ben bunu Gursoy.cs yapacağım. Bunun için solution explorer alanında Program.cs seçiyorum ve altta properties alanında File Name özelliğini Gursoy.cs yapıyorum.

2013031706

Burada enter tuşuna basınca program bana değişiklik yapıp yapmama durumu için bir onay mesajı soruyor, YES diyorum ve değiştiriyorum. Bu arada eğer 1 numara ile gösterdiğim alana iki kere tıklarsanız yazılabilir hale geliyor böylelikle ismi oradan da değiştirebilirsiniz. Bir takım isim değişiklikleri yapmadan önce tavsiyem mümkün olduğunca eğer isim değiştirecek iseniz projenizin başında değişiklikleri yapmanız.

Şimdi kod yazmaya geçiyorum. Burada değineceğim özellik Intellisense özelliği. Aşağıdaki resmi inceleyiniz.

2013031707

Visual Studio ortamında kod yazarken herhangi bir harf yazdıktan sonra bu harf ile başlayan sınıflar, değişkenler, tanımlanan metotlar vs her şey yavaş yavaş listelenmeye başlar. Herhangi bir benzemeyi rast geldiğimizde mouse ile çift tıklayarak veya Tab tuşuna basarak ilgili ifadeyi tamamlayabiliriz. Ya da diyelim ki bir metot vs yazacağız ama unuttuk ilk harfini, iki ya da üç harfini hatırlıyoruz intellisense özelliği ile aşağı ok ile ilgili benzer ifadeler arasından seçebiliriz. Bununla birlikte kendimiz de yazmaya devam ederiz.

Console yazıyorum ve daha sonra Console. yazdıktan sonra yine intellisense özelliği Console sınıfı ile alakalı olan her şeyi getirir. Bu da intellisense özelliğinin önemli bir avantajıdır. Ayrıca kod yazarken görüldüğü üzere açıklama satırları da kod yazmamıza yardımcı olmak amacı ile görülmektedir. Mesela Console.Write yazıyorum ve bu metodun 18 overload yani 18 farklı şekilde yazılabileceğine dair bilgi ve her biri içinde açıklamayı görebilme imkanım var. Bu overloadlar arasında gezmek içinde yukarı ve aşağı ok tuşlarını kullanırız.

Şimdi kod yazıyorum. Ve bu kodumu siyah ekranda görebilmek içinde Readline kullanıyorum.

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace ismail1
{
  class Gursoy
  {
    static void Main(string[] args)
    {
      Console.Write("İsmail GÜRSOY");
      Console.ReadLine();
    }
  }
}

Şimdi uygulama nasıl kaydedilir değinelim. Bunu yapabilmek için bir kaç yol var.

1) File menüsünden Save demek veya Save All demek. Save sadece ek bir dosyadaki değişiklileri kaydeder, Save All ise tüm projeyi komple kaydeder.

2013031708

2) Klavye kısayolları ile Ctrl + S tek bir dosyayı kaydeder, Ctrl + Shift + S ile tüm proje dosyalarını kaydeder.

3) ToolBar kullanarak.. Disket simgelerini görmüşsünüzdür. Tek disket simgesi tek bir dosyayı kaydeder, çoklu disket ise projenin tamamını kaydeder.

2013031709

Uygulamayı çalıştırmak için toolbarda yer alan yeşil ok ya da F5 tuşuna basabiliriz. Ya da DEBUG menüsünden Start Debugging diyebiliriz.

2013031710

Eğer uygulamada hata yok ise program derlenir ve çalıştırılır. Kod içinde Console.Readline() kullandığım için siyah ekran kalır ve bekler eğer kullanmasa idim çalışıp hemen kapanırdı. Şimdi kapatmak için sağ üstte yer alan çarpı işaretine basabilir ya da Enter tuşuna basabiliriz.

2013031711

Şimdi visual studio ortamında hatalı kod yazdığımızda editör nasıl bir tepki veriyor görelim. Aşağıdaki resmi inceleyiniz.

2013031712

Görüleceği üzere hatalı kısımların altı kırmızı şekilde editör tarafından çiziliyor. Programı compile ettiğimizde de bu hatlar hata listesinde tutuluyor ve açıklaması yazıyor. Hata listesi editörümüzün alt kısmında yer alan ErrorList bölümü. Kaç hata olduğunu buradan görebilirsiniz. Tabi buradaki sayı bazen tam olarak net sayıyı veremeyebilir.

2013031713

Bu yazı devam edecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.