WEB Dosyalarından Qlik Sense’e Veri Aktarımı

Raporlama amacı ile gereken veriler her zaman veri tabanında saklanmayabilir, bazen bu verilerin bir WEB sitesinden de alınması gerekebilir. Örneğin bir satış verileri kümesinde müşterilerin lokasyon bilgilerine ilişkin koordinat bilgileri, kur bilgileri vb bir çok bilgi WEB üzerinden çekilmesi gerekebilir.

Şimdi bir WEB dokümanından Qlik Sense’e Veri aktarımı örneği yapalım.

Yeni bir Qlik Sense uygulaması oluşturalım. Burada Data Load Editor seçip veri tabanı yükleme penceresini açalım. Burada WEB Files seçiyorum ve aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Verileri çekeceğim internet adresini URL kısmına yazdım.

http://www.csgnetwork.com/llinfotable.html

Alt kısma da bağlantım için isim veriyorum. Daha sonra Create diyorum.

Daha sonra Load Editor kapatıyorum ve uygulamamı çalıştırıp, bu sefer Script Editor açıyorum.

Sağda Data Connections alanında bağlantıma verdiğim isim WEB File Örnek yer alıyor. Onun altında yer alan SELECT DATA seçiyorum.

Orta kısma verilerimin olduğu tablo geliyor. Burada solda yer alan alanda ikinci tablo @2 seçiyorum. Bu tablo lokasyon bilgileri içeriyor.

Daha sonra @2 seçili iken “Field Names” yazan yerde, “Embedded Field Names” seçiyorum.

Daha sonra orta alanda tüm alanlarımın seçili olduğundan emin olduktan sonra (Country, Capital, Latitude, Longitude) INSERT SCRIPT diyerek tüm veriyi uygulamama yüklüyorum.

Aşağıdaki şekilde kod script oluşuyor.

LOAD
    Country,
    Capital,
    Latitude,
    Longitude
FROM [lib://WEB File Örnek]
(html, codepage is 28591, embedded labels, table is @2);

Daha sonra üstte yazan SAVE butonuna tıklıyorum ve tablo verileri oluşturduğum uygulama içine saklıyorum.

Qlik Sense, depolanan veri bağlantısını kullanarak web dosyasına bağlanır. Bağlantı kurulduğunda HTML kaynağındaki tabloları tanımlar ve bunları
önizleme penceresinde listeler. Bazı WEB sitelerinden veri çekebilmek için authentication gerekebilir. Bu durumda üçüncü taraf bir araç kullanarak veriyi elde etmemiz gerekebilir. Çıkarılan veri, QVD gibi bir veri dosyasında saklanabilir. .qvd dosyası daha sonra QlikSense üzerinde bir veri kaynağı olarak kullanılabilir.

Qlik Sense, XML, XLSX, XLS, QVDS gibi diğer veri biçimlerinden veri de alabilir. İşlemleri daha önceden anlattığımız şekilde benzerdir.

FTP kaynaklarından Qlik Sense’e veri aktarımı tıpkı WEB bağlantılarından olduğu gibi aynı şekilde yapılır. Yine Qlik Sense’e veri yükleme esnasında WEB File ile Data Load etme seçeneği seçilir, bu sefer URL kısmına http adresi yerine ftp adresi yazılmaktadır. Geri kalan işlemler WEB kaynağından veri eklenmesi ile aynıdır.

REST Bağlantısı ile WEB Servislerden Veri Elde Etmek

QlikSense SQL Veri tabanı, excel dokümanları, text dokümanları gibi birçok veri kaynağına bağlanma imkânı tanır. Bunun yanı sıra JSON ve XML şeklinde veri sağlayan WEB servislerine de bağlanma imkânı sunar. Bununla alakalı bir örnek yapalım, bu örnekte Star Trek filminin URL’ini kullanacağız.

Şimdi QlikSense açıp bir uygulama oluşturup bir isim veriyoruz, ben test5 verdim. Daha sonra uygulamayı açıyoruz. Daha sonra Data Load Editorü açıyoruz. Buradan veri yükleme işlemi yapacağız. Orta kısımda REST yazan bağlantı türünü seçiyorum.Karşıma çıkan REST Bağlantı oluşturma penceresinde, URL kısmına aşağıdaki linki yapıştırıyorum.

http://swapi.co/api/people/

Authentication kısmında : Anonymous seçiyorum.

En altta da bir bağlantı ismim oluyor, buna da RESTDeneme dedim. Sonra Create diyorum. Görsellerim aşağıdaki şekilde;

Görüleceği üzere aşağıdaki şekilde tablolarıma veriler geliyor.

Daha sonra Script editöre geçiyorum. Burada sağda bağlantı adımı RESTDeneme görüyorum bunun altında yer alan Select Data seçiyorum.

Daha sonra verilerim geliyor. Solda Root alanından istediğim tabloların verileri seçebilirim. Aşağıda görseli görebilirsiniz.

Daha sonra INSERT SCRIPT diyoruz. Veri komutlarımız oluşturuluyor.

Qlik Sense, depolanan veri bağlantısını kullanarak REST servisine bağlanır.Bağlandıktan sonra kaynak formatlarını tanımlar ve önizleme penceresinde bunları listeler. JSON veri kaynakları, birkaç alt kayıt içeren iç içe geçmiş veriler içerir. Eğer kaynak verilerde iç içe geçmiş veriler var ise, Qlik Sense çoklu tablolar oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.