WEB Hosting Nedir?

Web hosting, web sitesi dosyalarınızı yüklediğiniz çevrimiçi sunucudur (server) veya yerdir. Sunucu, bir veya daha fazla web sitesi dosyasının kaydedilmesini sağlayan özel bir donanım yapılandırmasına sahip bir bilgisayardır aslında. İnternete giren bir kullanıcı web tarayıcısına bir web sitesi URL’si yazdığında, sunucu web sitesi giriş sayfasını kullanıcıya gönderir. Kullanıcı gelen bu giriş sayfası verilerini, kendi bilgisayarında yer alan tarayıcısı vasıtası ile görüntüler. Bir Web sitesinin nasıl çalıştığını anlamak için, web sitesi oluşturma ve sunucuya yükleme aşamasında sık kullanılan temel hosting (barındırma) sunucusu terimleri ve kavramlarını öğrenmeniz gerekir.

Hosting Server Tipleri

Web sitenizi internette host edebilmek için birkaç farklı türde hosting server kullanabilirsiniz. Paylaşımlı server kullanılabilir. Paylaşımlı serverlar üzerinde birden fazla WEB sitesi bulunur. Her bir WEB sitesi için belirli bir alan ayrılır. Her birinin yönetimi birbirinden bağımsızdır. Bu hizmet ucuz ve çok fazla ziyaretçisi olmayan yeni web siteleri için uygundur. Web siteniz daha fazla sayıda ziyaretçiye ulaşırsa, web sitesi dosyalarınızı daha profesyonel bir sunucuya aktarabilirsiniz.

Dedicated Server olarak bildiğimiz adanmış sunucular ise üzerinde sadece bir WEB sitesi barındırırlar ve daha profesyonel site sahiplerine yöneliktirler. Daha fazla trafik ve daha fazla site dosyaları içeren web sitesi sahipleri için uygundur. Paylaşımlı serverlera nazaran daha pahalıdırlar.

Birde VPS (Virtual Private Server) olarak adlandırdığımız Sanal Özel Sunucular yer almaktadır. Bu sunucular node (düğüm) olarak adlandırdığımız küçük parçalara ayrılmıştır. WEB sitenizin trafik durumuna göre node sayısını arttırabilirsiniz. Bu da sitenizin durumuna göre server üzerinde büyüme veya küçülme hususunda esneklik sağlar

Server Konfigürasyonu (Sunucu Yapılandırması)

WEB sitesi için hosting hizmeti almadan önce depolama, bant genişliği ve RAM gibi terimleri bilmeniz gerekir.

Depolama, web sitesinin depolama kapasitesini ifade eder. Yani o web sitesi için ne kadar bir yer ayrılacak. Dosyaların, klasörlerin vb her bir dokümanın server üzerinde kaplayacağı alan yani. Hosting şirketinin size web sitesi dosyalarınızı saklamak için yeterli depolama alanı sağlayacağından emin olmalısınız. Almış olduğunuz alan yeterli mi, bu önemli bir konu. Depolama boyutunda bir artış daha büyük sunucu maliyetlerine neden olabilir.

Bant genişliği (Bandwidth), bir sunucunun alabileceği trafik miktarını belirtir. Daha büyük bir bant genişliği, sunucunun daha fazla trafik alabileceği anlamına gelir. Web sitenizin durumuna göre ne kadar trafik çekebileceğini iyi düşünmek gerekir. Çünkü bant genişliğiniz dolduğunda sitenize bağlantı kesilecektir. Tabi eğer hosting şirketinizde bant genişliği fazlasına dair bir anlaşmanız yok ise. Dolayısı ile web sitesi trafiğinizi takip etmelisiniz ve buna göre zaman zaman gerekir ise bant genişliği limitinizi arttırmanız gerekebilir.

RAM (Random Access Memory), sunucunun rasgele erişim belleğidir. Dinamik web siteleri oluştururken kullanılan JavaScript dosyaları ve Personal Hypertext Preprocessor (PHP) dil dosyalarını işlemek için kullanılır.

Server Hızı

Ziyaretçilerin bağlantıları tıklayarak veya sayfa yükleyerek ziyaretçilerin isteklerine yanıt verebilmesi durumu web sitesinin hızını dolayısı ile sunucunun (server) hızını ifade eder. Yavaş web siteleri pek tercih edilmez, çünkü herhangi bir ziyaretçi bir WEB sitesine girdiğinde eğer sitenin sayfaları hızlı bir şekilde yüklenmiyorsa, açılmıyorsa bu site artık kullanıcı tarafından ziyaret edilmez. Ayrıca server hızı kullanıcıları etkilediği gibi aynı zamanda arama motorlarını da etkilemektedir. Yavaş yüklenen bir web sitesinin içeriklerinin arama motorlarına kaydedilmesi de olumsuz sonuçlanmaktadır. Çünkü arama motorları çok kısa bir süre içerisinde herhangi bir web sitesinin içeriğini tarar ve arama sonucu dizinlerine kaydeder. Arama motorları bu kısa süre içerisinde web sitenizden hızlı bir şekilde cevap alamaz, içeriği tarayamazsa arama sonucu dizinine sitenizi kaydedemez. Bu da olumsuz sonuçlanır.

Server Güvenliği

Çoğu Web sitesi sahibi sitesini, sitesinin trafiğini olumsuz yönde etkileyebilecek olan kötü amaçlı yazılımlara, web hack konularına odaklanmamaktadır. Web sitenizi güvenli hale getirmenin ilk önemli adımı güvenli bir sunucu seçmektir. Web sitesinin barındırıldığı server üzerinde güçlü bir güvenlik duvarı (firewall) olmalıdır. Ayrıca web siteniz sunucu bağlantılarında, yönetimsel bağlantılarda güçlü şifreler kullanılması gerekir.

Server Yönetimi

Web sitesinizi yönetebilmek için, hosting verilen firmanın sunucusu e-posta oluşturabileceğiniz bir kontrol paneli, web sitesi bilgilerini ve içeriğini kaydeden bir veritabanı sunar. Ayrıca FTP hesaplarının yönetilmesini de sağlar. Web sunucusu yönetim panelleri içerisinde en yaygın olarak kullanılan panel CPanel’dir. Web sunucu yönetimi için grafik arayüzü ve araçları ile birlikte yönetimi kolaylaştırma hususunda avantaj sağlar. Plesk panalde yine aynı işlemleri yapmamıza olanak sağlayan sık kullanılan kontrol panellerinden biridir. Kontrol paneline ek olarak servera ilişkin bir de işletim sistemi konusu var. Çoğu Web server Linux veya Windows tabanlıdır. Server seçerken Linux veya Windows tabanlı mı olacağı hususunda da net karar vermek ve web sitenizin kodlamasını da ona göre yapmak gerekir. Ya da serverin işletim sisteminin ne olacağı hususunu web sitenize göre seçmek.

Hosting şirketlleri ayrıca reseller paket denilen imkanı da sunarlar. Bu şu demektir, aynı server üzerinde birden çok web sitesi bulunabilir.

Dosya Aktarım Protokolü (FTP, File Transfer Protocol)

Dosya Aktarım Protokolü (FTP), dosyaları sunucuya yükleme, sunucu klasörlerine ve dosyalarına erişmek için gereken teknolojidir. FTP kullanabilmek için FireFTP, FileZilla gibi araçlar bulunmaktadır. Sunucu FTP’sine girebilmek için o sunucunun FTP adresine, bir kullanıcı adı ve şifresine sahip olmanız gereklidir. Web siteniz için hosting sağlayan firma size bu bilgileri temin edecektir. Akabinde WEB sitenizin bulunduğu servera FTP aracılığı ile erişebileceksiniz. Sunucunuzun işletim sistemine, kontrol paneline göre web sitenizin yayımlandığı root klasör isimleri değişebilir. Public_html veya home gibi klasörler altında yayımlanan dosyaları görebilirsiniz.

WEB Sitesi İle İlgili Terimler

Hosting sunucusunu kullanmaya başlamadan önce, bazı önemli terimleri bilmek gerekir.

IP Adresi (İnternet Protokol Adresi), İnternete bağlanan cihazları ve web sitelerini tanımlamak için kullanılan benzersiz bir numaradır. Noktalar ile ayrılmış olan 4 sayı grubundan oluşur ve her bir sayı grubu 0 ile 255 arasında bir değer alır. Örnek bir IP adres şu şekilde olabilir, 198.0.1.255 gibi bir adres olabilir. Aslında her bir WEB sitesinin adresi bu rakamlardan oluşur ancak domain adı ile (URL) bu adresler herkesin anlayabileceği daha kolay ifade edebileceği şekle dönüştürülür. Bu da URL olarak adlandırılır. URL’leri bir isim sunucu (name server) tutar. Sitenin IP adresi ile birlikte URL eşleştirilir ve bildiğimiz site ismi ortaya çıkar, http://www.ismailgursoy.com.tr gibi. Bir de sub-domain dediğimiz bir kavram var. Bu da ana sitenin altında yer alan alt siteleri ifade eder. Örnek vermek gerekirse, http://yazilim.ismailgursoy.com.tr gibi.

Bundan sonra iş hosting şirketine karar vermek, öncelikle güvenilir, piyasada köklü, sorun ve sıkıntı çıkarmayacak bir hosting şirketi bulmak önemli. Tabi bütçeye de uygun olması şart. Dünyanın herhangi bir noktasından hosting hizmeti alabileceğiniz gibi doğrudan Türkiye’den de hosting hizmeti alabilirsiniz. Bu konuda birçok alternatif mevcut. İnternet üzerinde firmalar hakkında yorumları okuyabilirsiniz. Yurtdışından bir firma ile direkt hosting almak istiyorsanız, bir çok incelemenin rahatlıkla yapılabileceği www.findmyhosting1.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz Hosting Servisleri Nelerdir?

Bazı şirketler web siteniz için ücretsiz hosting hizmetleri verebilirler. Tıpkı normal ücretli bir hosting hizmeti aldığınız gibi bu şirketlerin ücretsiz hizmetinden faydalanarak sitenizi güncelleyebilir ve yayımlayabilirsiniz. Tabi bazı sınırlamaları, kısıtlamaları olabilir. Ancak işe yeni girişen kişiler için eğitim amaçlı olarak deneme hususunda büyük fayda sağlarlar. Bu hizmeti sağlayan başlıca büyük şirketlerin adresi olarak www.wordpress.com, www.blogger.com, http://www.squidoo.com ve https://www.tumblr.com gibi adresler örnek verilebilir. Tabi bunlardan hizmet almanız durumunda SEO için çabalamanıza gerek yok, çünkü fayda sağlamayacaktır. Ana site kendi SEO durumunu gerçekleştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.