WEB Kullanıcı Kontrolleri

WEB projelerimizde çalışırken bir çok projede kullanıcıya has kontroller kullanılmaktadır. Projelerimizin bir çok alanında bu kontrolleri kullanırız, sitemizde header alanında, footer alanında, navigasyon alanında, kullanıcı giriş modül alanında bir çok yerde web kullanıcı kontrolleri kullanılır.

Peki kullanıcı kontrollerine neden ihtiyaç duyarız? Kullanıcı kontrollerini kullanma amacımız bu kontrolleri gerektiğinde tekrar kullanabilmek amacı ile oluşturmamız, kendimize ait bu kontrolleri oluşturduktan sonra sayfamızın istenilen alanlarında bu kontrolleri çağırarak kullanabilir ve sitemizin şablonunu çok daha rahat bi şekilde ve modüler olarak hazırlayabiliriz.

WEB kullanıcı kontrolleri yazılırken gerektiğinde C# kodları veya istiyorsanız VB kodları kullanabilirsiniz.

Kendi özelleştirilmiş WEB kontrollerimizi yaparak bu kontrolleri bir çok projede kullanabiliriz sadece ufak bir takım düzenlemeler gerektirir o kadar. Böylelikle performans açısından daha hızlı ve modüler bir yapı sağlayabiliriz.

ASP.NET ortamında web kullanıcı kontrolü oluşturmak çok zor bir işlem gerektirmez ve çok aşırı derecede gelişmiş bir kod bilgisine ihtiyaç yoktur. Bir WEB kullanıcı kontrolü System.Web.UI.UserControl sınıfından miras alır ve web kullanıcı kontrollerinin uzantısı ascx‘dir. WEB user kontrolleri aslında web form sayfalarına çok benzerler tek farkı görüntünelenebilmeleri için bir web form sayfasına entegre edilmeye ihtiyaç duyulmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.