WordPress 5.4 Yayında

Nat Anderley’in anısına “Adderley” olarak yayımlanan wordpressin yeni sürümü yayımlandı, wordpress kullanıcılarının güncellemesi için yönetici panellerine de ilgili güncelleme linki bilgisi gönderildi. Bu sürümde bayağı bir yenilik var görünüyor.

Yeni sürümde ne özellikler var?

Yayımlanan yazıları ve sayfaları image ile zenginleştirmek için daha çok fırsat sunulmakta. Ayrıca sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerin tekrar geri gelmesi ve sitemizde daha çok vakit geçirilebilmesi için bir çok web servis desteği de mevcut.  Buna ilaveten eklenen blokların daha verimli şekilde kullanılmasına da olanak sağlanmış.

Ayrıca yüksek hızda çalışan daha dinamik bir yapıya sahip bu sürüm. Bölümler, galeriler veya sadece düz yazılar artık daha hızlı bi şekilde yüklenmekte.

İki Yeni Blok ve Daha İyi Bloklar

Yeni sürümde iki adet de yeni blok gelmiş durumda ve diğer geri kalan bloklarda da iyileştirmeler yapılmış.

İki yepyeni sosyal ikonlar ve butonlar blokları mevcut. Bunlara etkileşimli özelliklerin eklenmesi hızlı ve kolay hale getirilmiş. Düğmelere ve cover bloğa gelen degrade renk geçişleri, metin bloklarında yapılacak renk düzenlemeleri ve grup ile sütun bloklarda renk seçenekleri sunulmuş. Bloklara multimedya eklenmesi kolaylaştırılmış. Herhangi bir blokta var olan paragrafımızdaki metnin belli bir kısmını istediğimiz renk yapabiliyoruz. Yazdığımız yazının veya eklediğimiz görselin başka bir yere linklendirilmesini istiyor isek, bunu yapabiliyoruz ve bunun ayrıca indirilmesini de sağlayabiliyoruz.

Daha temiz kullanıcı arayüzü, daha net gezinme ve daha kolay sekme

Bloklar arası navigasyon işlemlerinin daha kolay hale gelmesi sağlanmış durumda. Klavye ile gezinmemiz gerektiğinde daha iyi sekme yapabilme, daha net odaklanma sağlayabilme özelliği de gelmiş durumda. Neredeyse tüm blokların kenar çubuğuna geçiş yapabilme imkanı verilmiş. Düzenleyici üzerinde %14 daha hızlı yüklenme yapılabilmesi, %51 daha hızlı yazma süresi imkanı sunulmuş.

Yönetim panelinde artık ipuçları bölümü yok, bunun yerine Hoşgeldiniz Kılavuzu penceresi mevcut. İhtiyaç duyulduğunda açılabilmekte bu kılavuz. Bir bloğun düzenleme veya gezinme modunda olup, olmadığımızı çok kısa sürede fark edebilmemize imkan sağlama özelliği de mevcut.

Gizlilik

Kendi kullanımımız ve kullanıcılarımızın gizliliğini ön plana alan ve önemseyen yapı daha da sağlamlaştırıllmış durumda. Bununla birlikte kişisel verilerin dışa aktarılması, kullanıcı oturum bilgilerin gizliliği koruma altında tutulmuş. Bu işlemleri de istediğimizde basit bir şekilde yapabiliyoruz.

Geliştiriciler İçin Yenilikler

Menü öğelerine özel alanların eklenmesi sağlanmış. Üstelik herhangi bir eklentiye ihtiyacımızda bulunmuyor. Yönetici menü ekranında, wp_nav_menu_item_custom_fields düzenleyicisindeki bir gezinme menüsü öğresi, taşıma düğmelerinden önce tetikleniyor. Özelleştirici kısmında wp_nav_menu_item_custom_fields_customize_template menü öğeleri form alanları şablonunun sonunda tetikleniyor.

Blok alanları artık daha basit stille yapılmış. Negatif kenar boşlukları ve varsayılan dolgular gitmiş. Artık blokları ihtiyacımız olduğu gibi şekillendirebiliyoruz.

Kendimiz eklenti oluşturursak, blok koleksiyonlarını kategorilerine göre ad alanına kaydedebiliyoruz.

WordPress artık TikToku da desteklemekte. Gömülü halde yazılarımıza link verebiliyoruz. CollegeHumor ise artık kullanılmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.